Ismeri azt az érzést, amikor egy jóízűen elköltött lakoma után a mosogatójában tornyosulnak az edények, és azt sem tudja, hogyan álljon neki a mosogatásnak? Számos piszkos lábassal, tányérral, bögrével és edénnyel szembesülünk, amelyeket egyszerűen csak szeretnénk egy varázsütésre eltüntetni. Ha tudjuk, mi a helyes módja a mosogatásnak, azzal rengeteg időt és erőfeszítést megspórolhatunk. Ennek apropójából megalkottunk egy rövid útmutatót.
Számos eszköz segítheti edényeink elmosását, kisúrolását és megszárítását. Ilyenek például a következők:
- Mosogatószer
- Szivacsok
- Rongyok
- Kefék
- Acélból készült súrolószivacs
- Gumikesztyűk
- Konyhai törülközők
- Csöpögtető
Többnyire a nejlonszálas kefék jelentik a legjobb megoldást, ugyanis azokon kevesebb baktérium telepszik meg. Járjunk el óvatosan, ha acélból készült súrolószivaccsal mosogatjuk el az edényeinket. Bár gyorsan felszakíthatják a letapadt ételmaradékokat, megkarcolhatják az edényeink felszínét is.
Elsőként válogassuk szét az edényeket aszerint, hogy milyen sorrendben szeretnénk elmosni azokat. Mindig a legkevésbé piszkos edényekkel érdemes kezdeni. Így tovább tiszta marad a mosogatóvizünk. Idetartoznak a következők:
- Poharak
- Bögrék
- Evőeszközök
A következő lépés a lapos- és mélytányérok megtisztítása a foltoktól és ételmaradékoktól. A rendkívül koszos és zsíros edényeket, valamint a fazekakat és tepsiket hagyjuk a végére. Ha valamelyik edényben letapadt ételmaradékok vannak, vagy sok zsír égett oda, áztassuk be a mosogatás előtt, hogy fellazuljon a rajtuk kosz, az ételmaradékok és a szennyeződések, és később könnyebb dolgunk legyen velük. A Pur mosogatószerrel a beáztatás csupán pár percig tart, amelynek végeztével az edények még könnyebben elmoshatók.
Ha lehetséges, használat után és mosogatás előtt söpörjük le az ételt a tányérokról. Ez nemcsak az elmosásukat könnyíti meg és az ételmaradékok letapadását akadályozza meg, de a mosogatóvizet is tisztábban tartja.
Rengeteg múlhat a megfelelő mosogatószeren a mosogatás során – mind a tányérok és bögrék, mind pedig a kezünk szempontjából. A Pur termékeket úgy fejlesztették ki, hogy megbirkózzon a komolyabb mosogatási problémákkal azáltal, hogy egyszerre veszi fel a harcot a keményítővel, a zsírral és az odakozmált ételdarabokkal. Erőteljes zsíroldó képessége és kettős enzimtechnológiája hatásos ötvözetének köszönhetően anélkül válnak ragyogóvá a tányérjaink, hogy erősen dörzsölnünk kellene őket a mosogatásnál. Ha általában száraz vagy érzékeny a bőre, használjon kíméletesebb mosogatószert, például a Pur Balsam variánsok. Bőrbarát pH-értékének köszönhetően több bőrgyógyász is ajánlja.
Az esetek többségében a meleg víz használata javasolt mosogatáshoz, ugyanis az áthatol a zsíron és eltávolítja a baktériumokat. A mosogatóvíz hőmérsékletének legalább 45 °C-nak kell lennie az ideális eredmény eléréséhez. Ez a hőmérséklet kellemetlen lesz a kezünk számára mosogatás közben, úgyhogy mindenképp használjunk kesztyűt. A Pur mosogatószerét kiváló enzimtechnológiával fejlesztették ki, így alacsonyabb hőmérsékleten is hatékonyan működik, aminek köszönhetően kevesebb energiát fogyasztunk és kímélhetjük környezetünket. Ne feledkezzünk meg a víz kicseréléséről, ha az kihűl vagy piszkossá válik.
Vajon mennyi mosogatószert kell használnunk, ha kézzel mosogatunk? (Link: „Mennyi mosogatószert használjak?”). Ez többnyire attól függ, hogy milyen mosogatószerünk van. Normál mosogatáshoz elég csupán egy kis mennyiséget használni a Pur nagy hatóerejű géljéből; a vízhez elég 5 literenként 3 ml szappant hozzáadnunk. Az emberpróbálóbb edényekhez használjunk 1 liter vizenként 5 ml (1 evőkanál) mosogatószert.
Amikor a Pur érzékeny bőrre kifejlesztett vagy nem koncentrált mosogatószereit használjuk, a vízhez 5 literenként 5 ml (vagy 1,5 teáskanál) mosogatószert ajánlott hozzáadnunk. Ha különösen zsíros edénnyel vagy letapadt ételmaradékokkal kell szembeszállnunk, bevethetünk nagyobb mennyiséget is: ilyenkor 1 liter vízhez 5 ml mosogatószer használata javasolt.
Öt vagy hat edény elmosása után azt javasoljuk, hogy öblítsük át őket alaposan forró vízzel. A meleg víz segít eltávolítani a maradék koszt, szennyeződést, szappant és baktériumot az edényekről. Egyben segíti az edények gyorsabb száradását, és csökkenti a foltok és csíkok előfordulását. A víznek a gyorsabb eredmények eléréséhez kissé melegebbnek kell lennie a mosogatóvíz hőmérsékleténél, de a szobahőmérséklet is megfelelő lehet.
Ha törlőronggyal szárítjuk meg az edényeinket, akkor azonnal elpakolhatjuk őket, ám a folyamat igen időigényes lehet. A csöpögtetőben való szabad levegős szárítás gyakran jobb megoldásnak számít, bár így többet kell várnunk, mire elrakhatjuk az edényeket.
Amikor az edények megszáradtak, elpakolhatjuk őket a megszokott helyükre.
Mosogatás után tisztítsuk ki mosogatónkat mosogatószerrel az ott, a konyhapulton vagy a sütőn található esetleges kórokozók, baktériumok és piszok eltávolításához. Mosogatóeszközeinkről sem szabad megfeledkeznünk. A baktériumok és kórokozók megelőzéséhez cseréljük ki rendszeresen a konyharuháinkat, szivacsainkat és egyéb konyhai eszközeinket.
Kövessük a mosogatásról szóló, lépésről lépésre haladó instrukciókat, és takarítsunk meg időt és erőfeszítést.